Podložky a ložiska

Obecný pokec o nožích a všem co Vás baví
Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Podložky a ložiska

Příspěvek od Theraphosa »

Dneska jsem rozebral, vyčistil a promazal Kevinova Umáka. Ať dělám, co dělám, tak ten chod nevyladím jako u těch kuličkových ložisek ani náhodou. Prostě ty ložiskový kudly posunuly laťku o parník dál...

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Weiny »

Je to tak. Pořád přemýšlím nad výhodami a nevýhodami ložisek. Moc dlouho se nožům nevěnuji, takže jsou to jen krátkodobé poznatky a domněnky.
Podložky mají dle mě smysl hlavně tam, kde není flipper a otvírá se zobáčkem či dírou na čepeli. Tam se s určitým odporem počítá a především u menších nožů člověk doprovází palcem čepel po celé cestě. Volnější chod ložisek by mohl být spíš na obtíž, u nožů typu small Sebenza na ně ani není místo a je to zbytečnost.
U podložek je velký problém především ve vyladěnosti výrobcem, proto my klonaři s nimi zažíváme často své a stejně to nebude nikdy úplně jako originál. I když i tam si kluci občas stěžují na špatné centrování a tuhší chod.
Jejich výhoda může být i v menší možnosti znečištění, v prašném prostředí a používání budou možná výhodnější, také oproti ložiskům vydrží horší zacházení, především při tlaku do stran.
Co se týče vyladění podložek, ocituji své vlastní slova z jiného vlákna:
Pro neznalé - digit. mikroposuvkou je potřeba téměř na setinu sesynchronizovat tři hodnoty - sílu nože s podložkami, bushingového válečku a nakonec vymezovací stand off válečky :)

Co se týče ložisek - mám doma dva stejné Hinderery, jeden s podložkami mnou složitě laděný, druhý s ložisky. Ložiska stačilo máznout, práce žádná. Zde už přichází na řadu výhoda ložisek, především díky flipperu větší váze nože. Přestože oba nože potřebují při otvírání pomoc "máchnutím ruky", ten s ložisky jde lépe a když si chci pohrát, sáhnu vždy po něm.
Také se posouvají technologie používaných ložisek, u podložek není co měnit, u ložisek je toho spousta. Každopádně nůž s flipperem by měl mít vždy ložiska (či asistenci jako Kershaws), jinak to není ono. A taky je to o vyvážení nože a váze čepele, jedna z příčin neuvěřitelného věhlasu nožů Shirogorov je rozložení váhy nože a jeho dokonalé otevření v jakékoli poloze nepříliš silným tlakem na flipper. A to i u základních verzí, o Kevinově ani nemluvím.
Prostě se to chová jako při asistovaném otvírání a přitom je to jen šikovnou konstrukcí.
snap325.jpg
snap295.jpg
Jedny z nejlepších ložisek na světě :-)
Jedny z nejlepších ložisek na světě :-)

Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

Co jsem já vysledoval za svou krátkou nožomilskou kariéru, jde při otvírání ještě o jeden aspekt. Tím je, jak pevně nebo spíš silně, drží detent ball. Když drží jen slabě, nenahromadí se tlakem na flipper dostatečná síla k "vystřelení" čepele do úplného otevření nože, čepel povyskočí již při slabém zatlačení třeba jen do půlky, a to můžu mít ložiska namazaná nebo podložky vyleštěné jak chci. To samé platí i u otvírání kolíčkem, i když mi připadne, že ne až tak moc.

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Weiny »

Ano, samozřejmě, na "kuličku framelocku" jsem zapoměl ;)
Její provedení a kvalita je v kombinaci s vhodným napružením framelocku pro pohodlné otevření doslova výchozí...
U podložek zvýšené napružení zhoršuje chod nože, snížené zase umožňuje samovolné otevření nože při prudším pohybu směrem dolů.
Zde opět vedou ložiska, kterým je napružení framelocku často ukradené a nastavení nože je pak mnohem snažší.
Jakmile jsem si zvykl otvírat Shirogorov jen flipperem, zkoušel jsem pak více napružit framelock i u Hindererů, ale stejně to nepomohlo, kvůli váze čepele a rozložení nože to nikdy nebude tak plynulé.
Prostě kvalitně udělaný nůž (je jedno jestli klon) na hraní flipperem by měl mít ložiska a vychytané výše zmiňované - pojistku, detent ball a napružení framelocku. Pak už je to jen o stavbě a váze nože, jestli to vystřelí až do konce samo, nebo musí člověk pomoct nacvičeným trhnutím zápěstí :ymsmug:

Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

O stavbě nože je to hodně. KJ Socom má framelock napružený docela slabě a přitom chodí jak po másle do úplného otevření, jak se čepel přehoupne přes půlku, už tam spadne sama.

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Weiny »

No já ho mám u Socomu napružený docela dost, myslím že i víc jak Shirogorov. Taky je to velký nůž. Otvírat jde nádherně, ale jelikož jsem měl nedávno vyvrácený palec, nedokážu většinu těchto nožů bez flipperu vůbec otevřít a pak zase skrze framelock zavřít [-(

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Napružení framelocku & válečky

Příspěvek od Weiny »

Napadají mě další dva postřehy, jeden je k zámku ZT 0562, druhý k válečkům...
Jak jste si tu trochu stěžovali na přílišný přítlak, nebo spíš obtížné vystřelení ukazovákem - co by za to jiné nože daly... Já právě u všech Hindererů i jinde bojuji s malým protitlakem, který je dán vymazleností detent-ballu, jeho přesným dosedem na dírku v čepeli, která nesmí mít sraženou hranu. Toto napružení se dá zmírnit - jednak odehnutím framelocku, jednak ojehlením oné dírky. Opačně to ale nejde, jak je hranka sražená moc a nepodařilo se slícovat kuličku do dírky, odpor je minimální a pak nezbyde než cukat. MrBlue na knifu si stěžoval, že právě u Hindererů bojuje s tím velkým tlakem, protože tam s cuknutím zápěstí prostě počítá. Samozřejmě je to o koncepci nože, a třeba Direware macek asi na ono Shirákovské flipnutí stavěn nebyl :)

Další věcí jsou "Kitajci" (zagooglil jsem trochu, je to hanlivý výraz pro číňany, používaný hlavně v Rusku, sem to z knifu přinesl G36, tam s tím začal Križo :)) ) především dříve používané válečkové ložiska. Hodně od nich ustupují, no tuším proč, vesměs je valí rovnou na titan, a protože se ho pak dotýkají velkou plochou, efekt je zvlášť po čase velmi nepříjemné vrzání, křupání a nepomůže nic. Mám to tak v Socomech, není to pěkné a zlaté kuličky.
Nevím, zda jsou válečky používané v originálech, každopádně by měly jezdit po podložkách, titan se ochodí a křoupe v tom [-(

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Řekl bych, že válečky zvolili bratři Shirogorovové kvůli stabilitě, i přes jejich zřejmou nevýhodu v tom, že potřebují lepší mazání než kuličky - jedou totiž stále smykem. Trochu se to dá vyřešit tak, že se podloží, a taky když jsou víceřadé. Kitájci (já tohle okoukal na Knifu, ale poprvé jsem tohle slovo našel v jedné knížce, a hanlivě ho neberu) je používají hádám ze stejného důvodu. Problém je v tom, že titan je, i přes své úžasné vlastnosti, poměrně měkký (45HRc?) a není moc odolný abrazi, jak ví každý majitel/nositel nože s ošoupanou titanovou střenkou (mluvím samozřejmě o slitinách titanu používaných pro tyto účel, ale rozumíme si :-) ). Takže jak se pod prokluzující válečky do maziva dostává prach, samotný titan poměrně rychle ubývá a ložisko se prostě vylágruje :ymsigh:
Ohledně flipování, to by bylo na samostatné téma - udělat dobrý flipper je kumšt - ale rozhodně záleží i na poloze flipperu vůči hlavnímu čepu. Pokud je v zavřeném stavu za čepem, nedovoluje nahromadění energie na retenční kuličce a následné prudké utržení po překonání určité síly...takový FOX Deimos, který mám já a dva kamarádi, takřka nejde flipnout bez pohybu zápěstím, a to má velmi těžkou=setrvačnou čepel, a máme je vyladěné na sametový chod. Můj je v tomto na hraně a s trochu umu flipnout jde, protože - ano, správně - má výrazně silnější detent :-)
Opačný extrém je malinký nožík s lehkou čepelkou a nepříliš hladkým chodem, Kershaw NRG2, který ale flipuju se stoprocentní úspěšností (a s úsměvem nad jeho krásným mechanickým zvukem). Má totiž plovoucí flipper, který není součástí čepele, ale pohybuje se v drážce na dvou pinech a po flipnutí zmizí v rukojeti. Výhodou tohoto řešení je, krom absence flipru v otevřeném stavu a z ní plynoucí elegance tvarů, i skvělá poloha flipru daleko před hlavním čepem, která umožňuje na něj působit dlouho a jakoby "proti" čepu, a tedy flipovat jakýmsi zvrtnutím kolem osy. Je to návykové! :D
CD110W.jpg
nrg_apart_1.jpg
Kershaw-Ener-G-G10-1740BLK-600x500.jpg

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

válečky

Příspěvek od Weiny »

Díkes za super postřehy. Je to tak, jen nevím, jak často válečky origo Shiro mají, často jsou rovnou na podložkách (někdo to žádá), nebo na všemožných druzích kuliček a válečků, no moc lidí do nich neleze, nemají nejspíš proč ;)
Shiro 111 bearings.jpg
Shiro 111 ložiska.jpg
Shiro F95 kuličky.jpg
ShirogorovBearings.jpg
Zde jsou nádherné fotky a detaily jedné F95 customky, včetně šíleného zátěžového testu:
http://www.shirogorov.com/forums/shirog ... views/161/
F95 custom.jpg
test.jpg
Co se týče Kershawu NRG2, hledal jsem ho a už se nedělá, nicméně dle krátkého videa pana Šulce z noze-nuz to na kdovíjaké flipování nevypadá 8-}

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Šulc je s prominutím kopyto 8-} Prodává nože za pěkné ceny, ale to je veškerý respekt, který u mě má, občas jen hledím co zněj padá za hlášky.
On je to podložkový nůž, takže když je to zatuhlý nevhodným mazivem, nebo moc zatažený, nechodí to dobře. Jestli najdu čas, udělám video svých dvou - mám obě velikosti ;)

Odpovědět