Úpravy a tuning nožů

Obecný pokec o nožích a všem co Vás baví
Odpovědět
Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

To by muselo být pískování hodně jemným pískem. Jen zkušenost: Kevinova Sebenza - náchylná, Kevinův Umák - těžce odolný, rok jsem ho tahal v kapse a není na něm nic.

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od G36 »

No ja pieskujem bielym jemnučkým pieskom a je to ako zamat ;;)
len mám malý zásobník na kompresori,takže 10s pieskujem a 20s dofukujem :-q

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Bavili jsme se o tom když jsem byl na návštěvě - podle mě je to leptané, nejspíš na pískovaném povrchu. Leptání udělá matný povrch se strukturou jemnější, než by udělalo jakékoliv pískování, které navíc nechává povrch v barvě kovu. Seděla by na to i malá mechanická odolnost - co jsem leptal čepele pro výrobu acid-washe, ta vrstva oxidů se nechala od kamínků poměrně snadno omílat.

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Když jsem někdy koncem podzimu zmínil svému panu otci, že si kamarád pořídil velmi pěknou repliku Izuly z D2 za cca $20, odvětil něco ve smyslu "že by se mu taky líbila, že bych mu ji mohl někdy objednat". OK, Vánoce se blíží, co takhle udělat trochu personalizovaný dárek - tata má rád řezivé nože s menší tloušťkou čepele, tvarově se mi líbí Izula, tak mu ji vylepším :-)
Postup jsem si vyzkoušel na Fakeknivenu MW1 (který byl trochu kopytózní a z měkčí oceli, tak jsem se ho rozhodl z něj udělat hodně tenký potravinový neck - ale o tom někdy příště). Hlavní práci odvedla pomalobězná vodní bruska a la Tormek značky Woodstar, na niž jsem čepel přikládal ze strany, a po půl hodince opatrných pokusů jsem dospěl k uspokojivému úběru.
Vše potřebné připraveno
Vše potřebné připraveno
Cílová hodnota 0,4mm dosažena po celé délce
Cílová hodnota 0,4mm dosažena po celé délce
Sjednocení a zahlazení povrchu smirky 160 a pak 400 položenými na skle - s takovým satinem by mohla zůstat, docela jí sluší. Ale zkusím ji přivést k původnímu vzhledu...
Sjednocení a zahlazení povrchu smirky 160 a pak 400 položenými na skle - s takovým satinem by mohla zůstat, docela jí sluší. Ale zkusím ji přivést k původnímu vzhledu...
...takže leptání v chloridu...
...takže leptání v chloridu...
...a omílání v PETflašce od mlíka s šedivým kačírkem, díky silničáři :-)
...a omílání v PETflašce od mlíka s šedivým kačírkem, díky silničáři :-)
Vzhledem k tomu, že tata vždycky byl kutil domácí a v žertu o sobě říkal, že je "Ferda Mravenec, práce všeho druhu", bylo jasné že jeho nožík nejen že potřebuje obnovit Rowenovského brablence na čepeli, ale že je třeba jej ošatit. Šablonu jsem udělal z laku na nehty, do kterého jsem před zaschnutím vyškrábal Ferdu, a pak jsem vatovou tyčinkou namočenou ve slané vodě a připojené na motobaterii leptal (nová doba, člověk leptá mravence! :)) )
Zvýrazněn permanentním značkovačem Faber Castell
Zvýrazněn permanentním značkovačem Faber Castell
Nakonec samozřejmě obligátní nabroušení do zrcadlové pidifazetky...D2 je hrubozrnná, takže vždycky bude trochu mikropilovitá, ale to je na pohotovém utiliťáku jen výhodou. A malá fazetka klade jen malý odpor v řezu, i když by byla broušená na hrubší úhel pro lepší držení hrany - tahle má ale klasických "odruky30°" B-)
A po předlouhém omílání v kamíncích je konečně zase ostrá
A po předlouhém omílání v kamíncích je konečně zase ostrá
Tata byl nadšený, a já zjistil, že tenhle nožík potřebuju taky. Čepelku upravím stejně, jediný rozdíl bude v povrchovce, kde nechám satén a nejspíš přidám DLC - černá Antizula bude velmi stylová! :D

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

Chizula

Příspěvek od G36 »

No kalap dolu-super výbrus :-bd :-bd :-bd
A aj povrchovka a Ferda :-bd
Ja som svoju "trochu " testoval-prešla bez úrazu,ale už má nového gazdu ;)
Přílohy
4.JPG
5.JPG
8.JPG
13.JPG
15.JPG

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

ASYMMETRIC custom relic

Příspěvek od G36 »

Ku*va,ale stálo to za ten zbrúsený prst!!!!!! :ymdevil:
SAM_1604.JPG
http://youtu.be/9cSwIa6QlLY
Přílohy
SAM_1610.JPG
SAM_1611.JPG
SAM_1609.JPG

klasik76
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2016, 21:17
Poděkoval: 20×
Má poděkování: 23×
Kontaktovat uživatele:

Shirogorov 95 IceBreaker D2 (Dicoria)

Příspěvek od klasik76 »

"Shirogorov 95 IceBreaker D2 (Dicoria)"
....ako sa starý kkt na mladého chemika hral.

"Kvůli protáčení čepu"....Weiny

Ako som už písal vo vlákne Shirogov, pocítil som pri návšteve G36 túžbu vlastniť( a sprzniť k obrazu svojmu B-) ) zmieneneho Ledokola.
Nakoľko sa ho mienil zbaviť, nič tomu nebránilo.
Doma po rozborke, som zhodnotil drobné nedostatky(ktoré asi G36 viedli k jeho predaju):
-vyčnievajúci čap na strane zámku/ zatopený na čelnej strane
-chýbajúce podložky ložisiek v titanovom ráme
-tuhý a nízky klip
-uvoľňujúca sa skrutka čapu
Z môjho hľadiska nepodstatné, prípadne ľahko odstraniteľné drobnosti. :-bd

Kupoval som ho ako "nadpočetný"(pre mňa) nôž na experimenty/zábavu so "stonewashovaním".
Uvidiac kombináciu šedomodrá titanová rukoväť/modrý "spacer"iný rezultát ako matný stonewash na čepeľ byť nemohol.(pre mňa to sedí ako riť na šerbeľ)

"Ocel D2 – má s ohledem na velikost karbidů vysokou odolnost proti opotřebení, ale s tím klesá obrobitelnost a „brousitelnost“(bežná tvrdosť 58 až 60 HRC). Korozní odolnost je s ohledem na obsah chrómu vyšší než u nástrojových ocelí A2, ale nemá korozní odolnost martenzitických nerezových ocelí".... Nože-Nůž

Paráda D2, to pôjde jak po masle B-) . Namiešal som 40% chlorid železitý=100gchlorid+150g destilky. 20min prešlo bez výsledku, 3h objavili sa prvé nesmelé bublinky a pochybnosti o chloride a povrchovke čepele :-? .Kontrolné leptanie na háčiku z bicyklových špicov, výsledok skoro okamžitý podľa predpokladov. No nič je veľa hodín vytiahnem obnovím/vylepším maskovacie nátery a späť do roztoku na celú noc cca 7,5h. Výsledok?
Nula celá nula :-o . Najviac boli naleptané maskovacie nátery.Kudy-tudy-cestička nevede.
Predomnou víkend, v komore kyselina soľná, ale peroxid ee. Ohrievať sa mi to v kuchyni nechce.Skúsim aspoň pootĺkať kamienkami, po 20 min šejkrovaní sotva znateľné škrabančeky- kua Číňan s tou tvrdosťou 59-60HRC nekecal.No končíme, zatiaľ.Odmastiť, opäť zamaskovať podstatné plošky a šup do 8% octu.

Prešli dva dni, peroxid je doma pokračujeme. Čo to? Čo to? Ocot sčervenel a z čepele ide zotrieť jemný film chromovej vrstvy. Neverím... :-o , oni to upravili tvrdochromom (podobne ako vývrty hlavne, ojnice, atd.) Premýšľam nad dôvodmi. Zlepšili antikoroznú odolnosť,klzné vlastnosti, povrchovú tvrdosť. Jasné, ale na noži za cca 65-70$ ? Čosi tu smrdí. :-?

klasik76
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2016, 21:17
Poděkoval: 20×
Má poděkování: 23×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klasik76 »

Opäť odmastiť, 3x vrstva maskovacieho náteru, namiešať leptací roztok:
1diel 35% peroxidu + 3diely destilovanej vody = cca8,8% peroxidový roztok+ 4diely Hcl
Na internete spomínajú 3,5% peroxid, ale predsa nebudem tak dlho čakať ;) . Tiež som predsa iný frajer tak nebudem dávať odmerný válec do nejakého lavóra z vodou, hrubý kartón na linku musí stačiť B-) .
Pripravil som si horúci roztok jedlej sódy na neutralizaciu po leptani, otvoril decentne vetračku- bude sa uvolňovať plynný chlor, tak nech to nesmrdí.Okuliare, latexové rukavice a ideme na to :-b . Čepeľ zavesiť na háčik a šup do "kyselinky". :-bd
Čakal som burlivejšiu reakciu, ale čo následovalo to bol nášup, kúdoly plynu a kypiací hnedý sajrajt utekajúci z válca a decentne sa rozlievajúci po kartóne. KUA!! KUA...

Ypres-1.svetová vojna- 1915- Nemecký útok chlorom-15tis zasiahnutých- 5tis. mrtvych!!! @-)

Okno dokorán(+ balkonové dvere), vyloviť čepeľ z válca(šup do horúcej sody), neutralizovať "utečeneckú" kyselinu(zasypať sodou), fúúú hotovo. Pes(zatiaľ živý a nerozleptaný) s udivom sleduje nezvyklú pohybovú aktivitu majiteľa(to nevidel za celý svoj život).Kľud, pohoda,už len utrieť zaprskané okuliare. =;
Pozrieme výsledok.Povrch pekne tmavošedý, matný, ale pomerne drsný(cca 1min-1,5min) Nič, kamene omelú. Finíto, veľa hodín, pokračujeme ráno.
Dokúpiť sodu, odmoriť kuchyňu, odstraniť maskovacie nátery. Paráda nič nepodleptalo, ostal chromovaný povrch. Ideme pošejkrovať čistého času asi 25-30min, pri plnení iných činností. Výsledok? Foto vo vláke Shirogorova.
Už len vytvoriť novú fazetu na Lanskom a skompletovať.

"Bohužel už ocelím mimo KJ nevěřím"... Theraphosa

Uhly pätka- 32,5° hrot-30,0°
Kua je to nejaké mäkké, 280 diamant to berie ako maslo, kamene grit 600,1000,1500 detto.
Ihlu to ťahá neskutočne. Návrat na 600grit von z prípravku pretiahnuť na ocieľke, doleštiť na remeni. Koniec absolutný definitívny! [-(

Záver?
Oceľ D2? - h..no, želiezko nejaké -odpadové :-q

Kalené na 59-60HRC?- h..no ak to má 50 zjem kefu, podobné železo som videl na brúsenom kolegovom extol noži za 4€, celá povrchová
tvrdosť je dosiahnuta elektrolitickým pochromovaním :-q
Výsledok a použitie?
1.Zbierkový super kus vhodný na vystavenie do vytriny, prenášanie a ukazovanie snobským návštevám(samozrejme v bielych rukaviciach),ofukovanie vzduchovým balónikom.
2.Fetišistický fotografický model vhodný do rôznych svetelných kompozícii na cool pozadiach.
3.Škrabka na blato z gumákov na záhrade.
4.Vrhací nôž- vrh nožom do diaľky(otvorený/zavretý- podľa výberu)najlepšie s maximálným náprahom a smerom do rozsiahlej vodnej plochy( v mojom prípade Šírava)
5.-... Som prístupný vašim návrhom(konštruktívnym samozrejme)

P.s. Najviac ma "sere", že som nefotil a nieje to komu otrieskať o hlavu :-w

Uživatelský avatar
Ksakru
Příspěvky: 169
Registrován: 08 říj 2015, 10:50
Bydliště: Třetí planeta od slunce
Poděkoval: 49×
Má poděkování: 40×

Příspěvek od Ksakru »

no do prdele , tak dlouho jsem se nezasmál .. :)) .. článek jak z časopisu s koncem co mě pěkně nasral ..
dlouho jsem nečetl tak působivé postřehy a postupy .. ( napiš ještě něco ) :)
jinak tedy mám doma ponechán decepticon 2 "údajně" z S35VN tak nevím .. , taky shiro cannabis s D2 ..
po přečtení tohohle mám chuť to prodat .. :) nebo skrytě doufat že alespoň decepticon bude z lepší ocele .. za 127 $
že by to ty kurvy šikmooké dělali vše pěkný jen pro oko a kvalita nevalná .. no nějaký týpek ze slovenska pár číňanů na youtube testoval
a D2 byla podle něj D2 ..

https://www.youtube.com/watch?v=w_leUFWtfto


co na to říkají ostatní ?

Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

Parádní příspěvek :D ,bohužel pravdivý. Ani jsem to tu nechtěl zveřejnit, ale čínská ZT 0562CF je taky z pěkného bláta. Výsledek z metalurgické laboratoře: Ocel X12CrS13, sice nerez, ale vhodná na tyče :-q
Naopak Kevinova S35VN je srovnatelná, ba i lepší než originál...

Odpovědět