Oceli a jejich úpravy

Obecný pokec o nožích a všem co Vás baví
Odpovědět
Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Oceli a jejich úpravy

Příspěvek od Theraphosa »

Velmi zajímavé a hodně podrobné testy čínských ocelí, metalurgické rozbory složení a řezací testy v porovnání s originály :-bd Oceli S35VN od Kevina Johna uspěly dobře, s D2 od Wild Boar nebo od MG už je to horší. S Google překladačem se to celkem dá přečíst :)

http://knifeclub.com.ua/forum/viewtopic ... 76&t=40451
http://knifeclub.com.ua/forum/viewtopic ... 76&t=40086

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Tohle je ovšem výborné vlákno, to tu podle mě chybělo :-) S ocelemi je to u číňanů vždycky trochu loterie, a člověk holt musí věřit některým výrobcům...a svým oblíbeným prodejcům. Až budu mít trochu víc času, určitě tu nastíním pár poznatků z používání (a broušení) několika čínských nožů, s nimiž jsem měl co dočinění - mých i kamarádů.

Kuliocko
Příspěvky: 14
Registrován: 21 říj 2015, 11:29
Poděkoval:
Má poděkování:
Kontaktovat uživatele:

D2 F95

Příspěvek od Kuliocko »

Mám 115g verzi F95 D2 s dvouřadýma ložiskama a musím potvrdit ,že ocel použitá na čepeli je hodně slušná.
Po nabroušení vydžela více než měsíční používání na EDC a pořád holí. Asi bych i věřil , že je to opravdu D2.
Spíše jsem měl problém ji nabrousit tak, jak je třeba
Je pěkně tvrdá a nebyla to žádná minutová záležitost ani na sadě. :-?
F95.jpg

Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

Skvělá stránka o nožířských ocelích. Mají i mobilní aplikaci. Doporučuji :-bd
http://zknives.com/knives/steels/

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

fake damašek

Příspěvek od Weiny »

Pokračování odsud: http://www.cinskenoze.cz/viewtopic.php? ... t=40#p1296

Verze pěkná, akorát by ten damašek mohli začít napodobovat laserem či prostě inteligentněji, než tím nechutným leptáním, tohle je zničená čepel.
Rozebral jsem jedno OTF a uvnitř to vykouklo v plné parádě, je to do hloubky několika desetin, doslova díry, je to hrubé a smrdí to. Samozřejmě tam kde je to vidět to zaleští, nebo pohlídají samotný proces, každopádně je to děs a začínají to zase cpát všude :(
M.j. všimli jste si, že většina prodejců (počínaje Benem) migruje na Dhgate?
Bodejť, když jim co týden dávají banána, aliexpress se těch kudel zdá se chce postupně zbavit a Číňanům tak znechucují kšeft :-s
Přílohy
rádoby Damašek.jpg

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

No zrovna to co tu ukazuješ "damašek" asi bude, ono samozřejmě záleží na počtu vrstev a kvalitě použitých materiálů a provedení...burgr taky může být ošizený se sekanou z vietnamského stánku a nebo poctivý načančaný ve steakhousu. Navíc kouzlo damascénské oceli je krom kompozice materiálů a jejich vlastností hlavně v té kresbě, v níž se může mistr kovář umělecky vyjádřit (koukni na videa na youtube) - tohle je prostě pár vrstev plechu na sobě.
Mírné leptání je pro zobrazení kresby vrstvení nezbytné, po vybroušení čepele z kusu plechu vypadá povrch jednolitě a teprve až jedna z ocelí více zčerná a druhá zůstane svítit(to bývá typicky ta s obsahem niklu).
Hádám že to, co máš vevnitř nože, bude prostě polotovar bez větší povrchové úpravy...jen vypálí obrys kudly, udělají výbrus a vyvěsí to do leptacího roztoku (ta černá část šla pod hladinu). Zajímalo by mě, jak v tom průmyslovém velkovýrobním prostředí dělají tyhle "damašky", pokud dobře počítám, má to cca 64 vrstev. Nějak se mi nechce věřit, že to kovou přehýbáním tyčí...

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

damašek

Příspěvek od Weiny »

Nevím, já tomu pořád nevěřím, tohle asi tady a teď nevyřešíme ;)
Nejsem v tom zběhlý, máš mnohem více znalostí a možná máš recht, ale já viděl pevný damaškový nůž za cca 6 litrů od tuzemského výrobce a ty vrstvy byly vidět všude, navazovaly na sebe, i na okrajích. Věřím, že kdyby do toho člověk říznul nebo zabrousil, opět na ně narazí. To co tu ukazuji na fotkách je dle mě jen leptačka s efektem vlnek damašku, nevím jak to dělají, ale když to přejedeš na pulírce, komplet to zmizí.
Viděl jsem pár fotek ve feedbackách (kde to ubrousili) a nevěřím, že by se kitajci drbali s 64-mi vrstvami překládání oceli za stejnou cenu (či pár dolarů navrch) za damaškovou úpravu, za kterou chtějí praví kováři dvojnásobné ceny.
Tuhle střenku (i čepel) určitě nepřekládal nikdo 8-}
Přílohy
Chris Reeve Damascus F106 1.JPG

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od G36 »

Kresba na damašku po obrúsení "zmizne",po opätovnom naleptaní sa musí znova ukázať :-bd
Ak sa neukáže po naleptaní-tak to damašok nie je! :((

Odpovědět