Mazání nožů

Obecný pokec o nožích a všem co Vás baví
Odpovědět
Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Mazání nožů

Příspěvek od Theraphosa »

Za svojí nožomilskou kariéru jsem zkoušel mazat podložky nožů různými mazivy. První byla bílá vazelína, ale ta se moc neosvědčila, konkrétně u podložek. Čepel chodila brzy celkem ztuha. Jelikož jsem vášnivý cyklista, vyzkoušel jsem i některá teflonová maziva na řetěz. Je jich celá řada. Dobrý byl teflonový olej od Shimana, ten už mi došel. Teď jsem si koupil mazání Finish Line Dry a to je na nůž nevyhovující, je to velmi řídké mazivo, které zasychá a vytváří film. Minulý týden jsem si u rodičů čistil Umáka a táta mi doporučil mazivo Total Huile. Zatím nejlepší mazání, co jsem na nože zkusil, doporučuji :-bd Umák chodí parádně, dnes jsem s tím ještě promazal malou Sebenzu a Shirogorov. Nejhorší je, že od té doby co mám nože s kuličkovými ložisky, mi připadá, že ty s podložkama choděj příšerně, i čerstvě po vyčištění a promazání :D Ale Umáka a malé Sebenzy se nevzdám ;)
Přílohy
Total Huile
Total Huile

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Weiny »

K tomuto tématu jsem se moc vyjadřovat nechtěl, jelikož stejně jako u broušení zde moc výbavy a znalostí nemám O:-)
Nicméně když už jsi začal - sleduju kdo čím maže a nemohu se zbavit dojmu, že je to vesměs "co dům dal" B-)
Spousta kluků používá různé teflonové maziva na kolo, někdo vazelíny, jiný universální Ballistol, někdo suché mazání.
Osobně od počátku používám na podložky i ložiska plastické mazivo, které jsme dostali od firmy V-okno na mazání kování, a tak nějak mi to vyhovuje ;) . To co tam bývá od číňanů většinou neustále vytéká a potřebuje dosucha vyčistit. V ložiscích bývá i písek...
Přílohy
Mazivo.jpg

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Taky se podělím o zkušenosti :) Kdysi dávno jsem mazal olejem na šicí stroje, v nouzi mažu Ballistolem (což je ale spíše olej konzervační nežli lubrikační, takže tolik "neklouže") který nosím v pidikapátku v batohu.

Ideální na podložkové konstrukce mi připadá Shimano PTFE Lube, bezbarvé teflonové mazivo, které se přímo orientuje na kluzné vlastnosti, popř nějaký podobný teflonový "olej" na kola (Finish Line...). Vazelíny jsou většinou příliš viskózní a jsou dělané na neustále se pohybující části, v nehybném čepu nože tak trochu "lepí". Naopak pro ložiskové systémy bych dal vazelíně přednost, líp drží na místě a kuličky díky malé ploše netrpí na zatuhávání.

A můj aktuálně nejoblíbenější olej je Tetra Reel Lubricant, opět čirá tekutá srajda na bázi teflonu, navržená na rybářské navijáky (reel), takže konzervuje, vzlíná, klade nízký odpor a maže. A hlavně má teda bezva balení s aplikační jehlou, díky kterému je promazání i složeného nože malina :-bd
Přílohy
reel-lubricant1.jpg

Uživatelský avatar
Theraphosa
Moderátor
Příspěvky: 578
Registrován: 10 úno 2015, 17:33
Poděkoval: 193×
Má poděkování: 42×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Theraphosa »

Shimano PTFE Lube :-bd - to je přesně to co jsem myslel u sebe(už jsem vyhodil lahvičku). Finish Line DRY už tak dobré není,je hrozně řídké. Něco na ten způsob, v čem chodí "naložené" kudly z Číny :-Q

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Jestli DRY znamená suché mazivo, tak s těmi taky nemám moc dobré zkušenosti - zkoušel jsem mazání na řetezy ve spreji (cyklo a pak i moto).
Hned po aplikaci je to hodně tekuté a vzlínavé, v tom je to fajn, ale pak se odpaří rozpouštědlo a nabyde to voskovitou konzistenci - což je v podstatě princip suchých maziv. Používal bych to tak na konzervování pružin, mechanismů asistovaného tvírání a tak, snad i ložiskové systémy by šly, ale mezi bronzovýma podložkama to spolehlivě zatuhává :-q

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Mobilgrease XHP 222

Příspěvek od Weiny »

Sehnal jsem si novou krásnou modrou vazelínku, údajně je 4x lepší než klasická bílá, otázka je, jestli je vhodná i na miniložiska nožů :-)
http://www.oleje-mazivo.cz/?75,mobilgre ... 8kg-baleni

caul
Příspěvky: 64
Registrován: 11 čer 2015, 18:22
Poděkoval:
Má poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od caul »

Touhle srajdou jsem myslím namazal mýho icebreakera a je to celkem ok. Akorat mě přijde že se na vazelínu chytá moc prachu a nečistot

Uživatelský avatar
Weiny
Site Admin
Příspěvky: 606
Registrován: 17 úno 2015, 13:22
Bydliště: Morava
Poděkoval: 105×
Má poděkování: 99×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Weiny »

Mě se to zdá taky docela lepivé, dotkl jsem se rukou a šlo to dolů jen benálem. Navíc to smrdí... Zkusím to na pár nožích a uvidím. Díkes za reakci ;)

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od G36 »

Čím hustejšie tým viac to chytá bordel.
Ten olej na navijáky by mal byť super,len som ho zatiaľ nikde nenašiel a z internetu je drahá pošta :-q
Inak kámoš ma odo mňa Cannabis a nemaže ju vôbec,max. olej na prsty a pretrieť ložisko-a funguje super :-bd

Odpovědět