Axis vs axis

Obecný pokec o nožích a všem co Vás baví
Odpovědět
klasik76
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2016, 21:17
Poděkoval: 20×
Má poděkování: 23×
Kontaktovat uživatele:

Axis vs axis

Příspěvek od klasik76 »

V Dicoria moletta ako OT prišlo na otázku rozdielu axisu benchmade a pri ganzo 729.
Pár fotiek objasní:
20160330_170835.jpg
Válček zámku v prednej polohe.

20160330_171013.jpg
Válček zámku v zadnej polohe.

20160330_170258.jpg
Hore ozub ganzo729, spodný bežné vyhotovenie.

Podobne to benchmade riešil len pri BM530, zbytok modelov+ kopie zámkov použité na ostatných značkách má spodné vyhotovenie, tzn. pri odistení LEN uvoľňuje čepeľ.
Pri hornom vyhotovení, pri odistení uvoľňuje čepeľ a zároveň vychyľuje z rukoväte- zjednodušuje otvorenie švihom(pomoc pri ľahšej čepeli a inej ako zvislej polohe)
Viem, drobnosť. Ale mňa takéto zášlehy rozumu tešia. :D :D :D

Uživatelský avatar
G36
Příspěvky: 475
Registrován: 23 srp 2015, 20:44
Poděkoval: 43×
Má poděkování: 165×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od G36 »

Už som tomu začínal chápať :)) a teraz rozumiem celkom =))
Pomýlil si ma tým "vychyľuje "čepeľ-myslel som že do strany L-)

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Díky za objasnění i za příkladnou kulturu vláken na fóru :D
Je fakt, že už mě takováhle úprava párkrát přeběhla na mysli, pár axisů mám, no tohle Ganzo jsem ještě rozebrané neviděl a nikde jinde jsem se s tím nesetkal :-) A kope to skutečně dostatečně na to, aby to tu čepel aspoň trochu otevřelo? Hádal bych že pro skutečné "flipnutí" by to vyžadovalo ještě dodatečnou retenci čepele v zavřeném stavu, z níž by se to pak "utrhlo".
Mno sám si to Ganzo kupovat nebudu, jednu falešnou paramili doma mám a další nůž těchto tvarů nepotřebuju, zas tolik mě nenadchly...Ideální by bylo video, máš-li možnost :-P

klasik76
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2016, 21:17
Poděkoval: 20×
Má poděkování: 23×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klasik76 »

Nie nôž to neotvorí.
Neviem, ale musel by si na dráhe cca 7mm dosiahnuť "kuevské zrýchlenie" aby si tomu udelil dostatočnú hybnosť na otvorenie. ;)
Tá fičura je práve v tom nútenom pootvorení(presne do tej polohy sfotenej na obr.2), potom ti stačí miernejší švih zápästím, nakoľko je čepeľ už mimo osu.
Nechápem o čom by si chcel natáčať video? :-o
Edit skús si otvoriť švihnutím zavretý nôž a pootvorený a máš to ako prakticku ukážku aj s precvičením. :)) :))

Uživatelský avatar
McBarbar
Příspěvky: 178
Registrován: 22 kvě 2015, 16:21
Poděkoval: 13×
Má poděkování: 28×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od McBarbar »

Mno, i na krátké dráze dosáhneš prstem popi*i zrychlení, pokud použiješ dost síly a správné přepákování - viz jakýkoliv dobře řešený flipper :-P
Ale chápu a vidím...video bylo spíš popíchnutí, teď jsi to popsal celkom jasně :)
Takhle mi to připadá jako berlička, nahrazující vyhlazený chod přesně vyrobeného axisu - ten totiž narozdíl od liner/frame locku umožňuje ono popotažení pojistky a čepel pak prakticky bez odporu vyběhne vlastní vahou, i když to není na ložiskách a i když je dotažena tak že nemá vůle. A pak stačí jen trochu houpnout, žádné extra švihání...navíc po uvolnění pojistky tato tlačí na ustupující hranu čepele a ještě jí pomáhá. Alespoň to tak chodí u nožů, které mají tyhle plochy přesně obrobené a vyleštěné(ať už používáním, nebo rukou a abrazivem)
A jinak nejsem moc fanda otevírání nože šviháním zápěstím, přijde mi to jako nouzovka, ne důstojný primární způsob otevírání :p

Odpovědět